Co to jest kredyt hipoteczny?

Co to jest kredyt hipoteczny?
Obecnie wszędzie można usłyszeć nazwę kredyt hipoteczny, ma to miejsce zarówno w reklamach telewizyjnych, jak i w rozmowie z przedstawicielem bankowym, czy też w zwykłej pogawędce z przyjaciółmi.

Czy jednak każdy z nas wie, czym tak naprawdę jest kredyt hipoteczny? Przede wszystkim na pewno każdy słyszał, że tego rodzaju kredyt wiąże się z zakupem jakiejś nieruchomości lub też miejsca pod budowę domu, ale jak to dokładniej wygląda, to już nie wiadomo.
Kilka podstawowych informacji na temat tanich kredytów hipotecznych.
Hipoteka. Jest to podstawa do zawarcia kredytu hipotecznego, ponieważ to właśnie ona jest zabezpieczeniem spłaty tego rodzaju kredytu. W przypadku, gdy kredytobiorca przestaje spłacać zaciągnięty wcześniej kredyt hipoteczny, bądź przestaje wywiązywać się z warunków wcześniej zawartej umowy, wtedy wierzyciel, w tym wypadku bank, ma prawo zagarnąć daną nieruchomość. Czym więc jest tak dokładnie hipoteka? Hipoteka to ograniczenie prawa do danej nieruchomości na mocy zawartej z bankiem umowy hipotecznej.
Kiedy warto zaciągnąć kredyt hipoteczny? Kredytobiorca na tego rodzaju kredyt decyduje się w kilku przypadkach (wszystkie wiążą się one z planami mieszkaniowymi lub zakupem nieruchomości): budowa domu, zakup działki pod budowę domu, remont domu/mieszkania, spłata kredytu hipotecznego zaciągniętego w innym banku, itp.. Każdy kredyt hipoteczny można jednak tak naprawdę dopasować do indywidualnych potrzeb klienta, jest bowiem usługą niezwykle szeroką i elastyczną.
Rodzaje kredytu hipotecznego. Kredyt hipoteczny można podzielić na dwa rodzaje: 1. ze względu na walutę, 2. ze względu na przeznaczenie. Pierwszy polega na tym, że kredyt hipoteczny może zostać przeliczony i wypłacony w obcej walucie, jak to wygląda? Są dwie możliwości, można wziąć kredyt typowy walutowy, wtedy po podpisaniu umowy kredytowej bank przelicza krajową walutę na walutę obcą lub można wziąć kredyt denominowany walutowy, wtedy z kolei w umowie widnieje kwota w polskiej walucie, która potem jest dzielona na mniejsze transze, które są przeliczane na walutę obcą. Drugi przypadek natomiast ma trzy ewentualności, po pierwsze, kiedy zamierzamy pieniądze z kredytu przeznaczyć na budowę domu, powinniśmy zdecydować się na kredyt budowlano-hipoteczny, po drugie, kiedy pieniądze z kredytu zamierzamy przeznaczyć na dowolny cel, niekoniecznie związany z nieruchomością, powinniśmy zaciągnąć pożyczkę hipoteczną, i po trzecie, kiedy pieniądze z kredytu zamierzamy przeznaczyć na zakup jakiejś nieruchomości, wtedy powinniśmy wziąć kredyt hipoteczny.
Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego należy pamiętać, że jest to kredyt bardzo kosztowny, a jednocześnie ryzykowny, ponieważ jeśli w późniejszym czasie nie będziemy mieć środków na jego spłatę, wtedy stracimy wszystko, np. zakupiony dzięki niemu dom/mieszkanie.