Preferencyjny kredyt mieszkaniowy

Preferencyjny kredyt mieszkaniowy
Jeśli nie mamy innej możliwości na zdobycie własnego mieszkania, poza zaciągnięciem kredytu hipotecznego, to warto dowiedzieć się, czy nie należy nam się preferencyjny kredyt mieszkaniowy. Co oznacza, że kredyt jest preferencyjny? Najprościej rzecz biorąc, chodzi o to, że w spłacie pożyczki tego typu pomaga nam rząd.

Skąd biorą się na to pieniądze? Przede wszystkim warto wiedzieć, że od 2006 roku istnieje ustawa, która mówi o wsparciu finansowym dla rodzin przy zakupie mieszkania. Jak wygląda owo wsparcie? Po prostu do odsetek kredytowych, z własnych środków, dopłaca rząd.
Obecnie do pozytywnego rozpatrzenia umowy kredytowej banki wymagają dużego nakładu własnych środków finansowych ze strony kredytobiorcy. Właśnie przez te wymagania wiele osób musi zrezygnować z ubiegania się o zwykły kredyt hipoteczny. Wtedy z pomocą przychodzą kredyty preferencyjne. Są to kredyty bardzo popularne ostatnimi czasy na polskim rynku, bowiem dzięki pomocy rządu można uzyskać wcześniej nieosiągalne pieniądze na własny dom/mieszkanie.
Ile pieniędzy dokłada nam rząd? Zawsze jest to połowa kwoty naliczanej przez bank w formie odsetek. Nie ma tutaj zależności między wysokościami zaciągniętych kredytów hipotecznych, zawsze ta sama część jest nam, jako kredytobiorcom, dopłacana. Dla nas pozostaje spłata kwoty pożyczonej od banku i drugiej połowy odsetek przez niego naliczanych.
Niestety nie każdy może dostać taką pomoc od państwa. Preferencyjne kredyty hipoteczne są przeznaczone dla osób samotnie wychowujących dzieci oraz dla młodych małżeństw. Potencjalny kredytobiorca jednak dodatkowo nie może posiadać własnego mieszkania ani domu. Warunkiem podstawowym jest przeznaczenie pieniędzy z tego typu kredytu, jedynie na zakup mieszkania. Należy też pamiętać, że wielkość zakupu nie może przekraczać konkretnych wymiarów, a mianowicie: mieszkanie nie może mieć więcej niż 75 m2, natomiast powierzchnia domu nie może przekraczać 140 m2.
WARTO WIEDZIEĆ, ŻE jednym z warunków kredytu preferencyjnego mieszkaniowego jest określona maksymalna cena za m2 powierzchni mieszkania/ domu, która zmienia się w zależności od województwa.